סימני מתיחה- מזכרת מהעבר? אולי כבר לא!

מהם סימני מתיחה, ממה הם נגרמים וכיצד ניתן לטפל בהם?

סימני מתיחה הם סוג של צלקת המתפתחת כאשר העור שלנו נמתח או מתכווץ במהירות. השינוי הפתאומי גורם לקריעת סיבי הקולגן והאלסטין, התומכים בעור שלנו. כאשר העור מתרפא, סימני מתיחה עשויים להופיע.

לא כולם מפתחים את הרצועות הצרות הללו על העור שלהם. נראה כי רמות ההורמונים המשתנות משחקות תפקיד. כמו כן קיימים מספר גורמים גנטיים לסימני מתיחה, וכן יש תקופות רגישות לסימני מתיחה:

  • קפיצות גדילה המתרחשות בגיל ההתבגרות
  • הֵרָיוֹן
  • ירידה או עלייה מהירה במשקל
  • אימון משקולות ובודי בילדינג
  • מריחה של משחות סטרואידים על העור לאורך זמן עלולה גם היא לגרום לסימני מתיחה.
  • מחלות מטבוליות או גנטיות כגון מחלת קושינג או תסמונת מרפן.

כאשר סימני מתיחה מופיעים לראשונה, הם נוטים להיות אדומים, סגולים, ורודים, חום אדמדם או חום כהה, בהתאם לצבע העור שלך. סימני מתיחה מוקדמים עשויים להרגיש מעט מורמות ויכולים להיות מגרדים. עם הזמן, הצבע דוהה והרצועות הצרות שוקעות .

מה ניתן לעשות נגד סימני מתיחה?

כמו כל צלקת, סימני מתיחה הם קבועים, אך הטיפול עשוי להפוך אותם לפחות בולטים. טיפול יכול גם לעזור להקל על הגירוד, ותחושת הרפיון בעורך. טיפול בסימני מתיחה מתחיל בראש ובראשונה במניעה!

מניעה של עליה וירידה מהירה במשקל ומתיחת העור.

עד גבול מסויים שימוש בקרמים מסויימים ומשחות עלולות להגן על העור מסימני מתיחה, אבל הנושא נחקר ועד כה לא נמצאה “משחת הפלא” שבאמת מנעה / העלימה סימני מתיחה.

 

טיפולים אפשריים לסימני מתיחה קיימים : טיפול ברטינואידים (רטינול/ רטאויט / טרטינואין ונגזרות ויטמין A) . משחות מסוג זה יכולות לעודד ייצור קולגן חדש בעור וריפוי חלקי של סימני המתיחה. השימוש ברטינואידים אסור בנשים הרות.

פוטותרפיה / טיפולי לייזר. יכולים לעודד ייצור קולגן. בדרך כלל הטיפול הוא ממושך ומתסכל והמטופלות מתקשות לעמוד בתדירות שלו.

מיקרונידלינג / מזותרפיה, עם או בלי החדרת חומרים ו/או טיפול גלי רדיו נלווה. באמצעות מיקרופציעות קטנות בעור וייצור אנרגיה מקומית – הטיפול מאפשר ייצור קולגן בתוך הצלקות ומיצוק של העור.

טיפולים מכשוריים אחרים וטיפולים כירורגיים- טיפול במכשיר ההייפו יכול לעודד מתיחה של שכבת הבסיס של העור וכן ייצור קולגן בתוך הרקמה הרכה. מתיחת בטן היא טיפול מומלץ במקרה של ריבוי עור וסימני מתיחה.

 

לפרטים נוספים ואפשרויות טיפול אחרות לסימני מתיחה – פנו אלי!

שתפ/י את המאמר