אז כמה זמן באמת מחזיקה חומצה היאלורונית?

פעמים רבות שואלים אותי “אז כמה זמן מחזיקה חומצה היאלורונית?”

רבים מהמטופלים שואלים אותי למה הטיפול שעברו מחזיק פחות זמן מהמצופה? ואיך זה שלפלוני או לאלמוני הזריקו בדיוק את אותו חומר, באותה כמות, אך הוא החזיק יותר זמן? התשובה לשאלה זו היא מורכבת מאד ואיננה חד משמעית.

לגבי חומרי מילוי בכלל וחומצה היאלורונית בפרט, הרי שמילוי נוטה להישמר זמן רב יותר בחלקי הפנים שאינם נעים הרבה. לדוגמא, הזרקה סביב העיניים תחזיק זמן רב יותר מאשר מסביב הפה, כי יש תנועה יותר של השרירים סביב הפה המקדמים את פירוק החומצה ההיאלורונית. גורם נוסף לפירוק חומר מילוי הוא המצאות כלי דם מרובים. כלי הדם מביאים עמם תאים הגורמים לפירוק החומר, באזורים דלילים באספקת דם יש פחות פירוק של חומרי מילוי.

ישנם גורמים נוספים, כגון קצב חילוף החומרים הטבעי של המטופל עבור המוצר, עישון, גיל, חשיפה לשמש ושינויים במשקל אשר יכולים להשפיע על פירוק של חומצה היאלורונית. השאלה האמיתית שצריכה להישאל היא באיזו תדירות יש להזריק חומרי מילוי על מנת לשמור על התוצאה. כאן התשובה נחלקת לפקטור חומר ופקטור אנושי. כאשר המטופל מרגיש שהחומר נעלם לחלוטין מהפנים אין זה בהכרח כך, יכול עדיין להיות קצת חומר ברקמה, אבל פשוט לא מספיק כדי לעשות את ההבדל. בשלב ראשוני זה המטופל יזדקק להזרקה של פחות חומצה היאלורונית מאשר בפעם הראשונה.

יש גם כמובן מותגים שונים של חומצה היאלורונית המיוצרים במעבדות שונות ושיטות שונות ועבור מטרות שונות. מה שמשתנה בדרך כלל הוא גודל החלקיקים, צפיפות חלקיקים בסמ”ק ואופן הצילוב (הקשירה בין השרשראות) של החומצה ההיאלורונית. ככלל אני ממליצה להשתמש במותג מוביל עם גוף עבודה גדול ותוצאות מוכחות. לעיתים השקעה של עוד כמה שקלים ביום הטיפול יכולה להוכיח את עצמה בשטח, כאשר התוצאות נמשכות מספר חודשים ארוך יותר. אני תמיד ממליצה למטופלים לשאול באיזה חומר מילוי משתמש הרופא ולרשום ביומן או לקחת כרטיסיה לשם השוואה בעתיד. כמו כן חשוב לקבוע מטרות טיפול ולבצע תאום ציפיות. חשוב שמטופלים יבינו את ההבדל בין משך המצאות החומצה ההיאלורונית ברקמה ובין משך התוצאה הנראית לעין.

שתפ/י את המאמר